QUESTIONS&ANSWERS DZIAŁ ŚWIADOMEGO MODELINGU

PYTANIE 1

CO PROPAGUJEMY JAKO AGENCJA ?

Świadomy Modeling

W kontaktach z dziewczynami zamierzającymi próbować swoich sił w branży modelingowej uderza nas często ich niska wiedza na jej temat. Zastępuje ją zwykle mieszanina opinii zasłyszanych z różnych źródeł i stereotypów powielanych przez media.

Uważamy, że w tym miejscu powinno znaleźć się nasze zdanie w tej sprawie. Nie oczekujemy, że zostanie ono bezkrytycznie przyjęte.Wierzymy jednak, że ten głos zabrzmi rzeczowo i szczerze i jako taki trafi do przyszłych modelek i ich rodziców.
Chcemy pracować wyłącznie z dziewczynami, które od samego początku są świadome plusów i minusów tego zajęcia.

PYTANIE 2

JAKIE KRYTERIA POWINNA SPEŁNIĆ MODELKA?

Aby dołączyć do grona naszych modelek trzeba na wstępie spełniać następujące warunki:

wiek - 14 do 23 lat,
wzrost 175 - 182 cm,
dobra jakość ciała (cery, skóry),
szczupła sylwetka,
dobre proporcje (np. długości nóg do długości tułowia),
brak blizn, zeza i innych widocznych defektów.
Minusy: tatuaże, nie naturalny kolor włosów, operacje plastyczne
Plusy: jędrne ciało, zadbane dłonie, paznokcie, włosy, smukłe, delikatne dłonie, długa szyja

.

Odstępstwa? 
Dotyczą:

wzrostu (dziewczyna może być odrobinę niższa i mierzyć 172 – 174 pod warunkiem, że jeszcze rośnie i jest szansa na osiągnięc ie 175 cm. Dla modelek niższych na rynku pracy jest zdecydowanie mniej i dlatego nie chcąc opierać współpracy na rozczarowaniach tylko w absolutnie szczególnych przypadkach akceptujemy kandydatki poniżej 175 cm )
wieku (zdarza się nam przyjmować dziewczyny starsze niż 23 latki - ale tylko gdy wyglądają i pracują tak dobrze, że możemy kierować je do wykonywania zajęć bez naszych wysiłków i nakładów na wyszkolenie i poprawę wyglądu),
wymiarów (warunkowo – często po konsultacji z psychologiem) przyjmujemy dziewczyny, które mają powyżej 92 cm w biodrach i 62 cm w talii ale doświadczenie uczy nas, że wyrzeczenia biorące się ze stałej walki o utrzymanie linii destruktywnie wpływają na zdrowie i karierę modelki. W związku z tym preferujemy kandydatki, których szczupłość jest naturalna i nie ma swojego źródła okupionych znacznym wysiłkiem zabiegach i staraniach o nią.


Niestety - samo spełnianie tychże warunków nie wystarcza. Wygląd musi jeszcze przykuwać wzrok ekspertów rynku reklamy. Aby zostać modelką otrzymującą poważne oferty pracy trzeba mieć w swoim ‘look’-u oraz tak zwanym języku ciała, stylu bycia, to "coś" co sprawia, że człowiek staje się łatwo zapamiętywalnym, wręcz wrzynającym się w pamięć innych ludzi.Tej cechy nie da się opisać. Można mówić o wielu jej elementach - że lepiej mieć duże i wydatne usta, gęste brwi (ich wyskubywanie na pewno jest minusem), wystające kości policzkowe, gęste, naturalne włosy, ostre rysy, ale natura jest tak cudownym twórcą, że potrafi zaskoczyć nawet najlepszych znawców urody nieprzewidywalną kombinacją jej elementów, której nie sposób przyporządkować żadnym regułom. Łatwiej nieco definiować negatywnie. Niewielkie szanse na karierę mają dziewczyny o okrągłych, pyzatych obliczach, nawet jeśli podobają się w klasycznych konkursach piękności. Dyskwalifikujące są na przykład podwójne podbródki, zbyt szeroko lub zbyt wąsko rozstawione oczy, mocno asymetryczne twarze. Oceniając swoje szanse nie sugeruj się obiegowymi opiniami. Wielkie kariery robią dziś dziewczyny, które zanim zostały modelkami nie usłyszały w swoich środowiskach nigdy, że są atrakcyjne. Zerknijcie do czołowych światowych czasopism pokazujących modę jak VOGUE czy ELLE - znajdziecie tam modelki piegowate, rude, z odstającymi uszami, ze szparami w zębach itp.

PYTANIE 3

O CO WARTO ZAPYTAĆ AGENCJĘ, ZANIM PODPISZEMY Z NIĄ UMOWĘ?


Dziewczyny mające odpowiednie predyspozycje zazwyczaj mają o tyle komfortową sytuację, że mogą wybrać sobie agencję, z którą podejmą współpracę. Taka decyzja wiąże się z podpisaniem (najczęściej długoletniej) umowy o współpracę na wyłączność. 


Dostępne dziś formy komunikacji pozwalają łatwiej zapoznawać się z opiniami modelek pracujących w różnych agencjach. Ich opinie mogą być jednak nasączone odrobiną subiektywizmu. Trudno sobie wyobrazić, że dziewczyna pracująca dla agencji, związana z nią umową będzie na forum publicznym oceniać ją krytycznie. Krytyczne zaś głosy tych, które nie zostały przyjęte do danej agencji bądź zakończyły z nią współpracę często zawierają w sobie element rewanżu za potoczenie się spraw nie po ich myśli.


Stąd idea by oprzeć swoje oceny na zdroworozsądkowym wyważeniu własnej opinii. Podpowiadamy kandydatkom na modelki kilka pytań, po których ich ocena przyszłej agencji powinna być łatwiejsza.

-czy w związku z wizytami w agencji i przyjęciem mnie do agencji będę musiała ponieść jakieś koszty

-jeśli agencja będzie zdecydowana na zawarcie ze mną umowy
-czy będę to musiała zrobić to niezwłocznie czy też da mi czas na zapoznanie się z jej funkcjonowaniem, pracującymi w niej ludźmi, modelkami i ich opiniami o agencji (np. kilka lub kilkanaście tygodni)

-jak szybko powstanie moje portfolio i ile znajdzie się w nim zdjęć

-jaki jest średni koszt testów zdjęciowych jakimi obciążany jest rachunek modelki

-czy w agencji zatrudniony jest psycholog, czy organizuje się treningi PR i inne zajęcia, które pomogą mi znaleźć się w nowych dla mnie sytuacjach

-czy agencja skłonna jest wyłożyć środki na leczenie dermatologiczne, specjalny niewidoczny od przodu aparat ortodontyczny, współpracę z dietetyczką, korepetycje pomagające nadrobić zaległości w nauce itp.

-czy w agencji organizuje się zajęcia integracyjne

PYTANIE 4

W JAKIM WIEKU POWINNO SIĘ ZACZYNAĆ PRZYGODĘ Z MODELINGIEM?

Jeśli mamy na myśli poważne traktowanie tego zajęcia włącznie z perspektywą kariery zagranicznej to trzeba przyjąć, że dla dziewczyny, z biegiem czasu, nieuniknionym jest stanie się częścią wielkiej machiny przemysłu reklamowego. To bardzo wyrafinowana branża zatrudniająca sztaby ludzi, których zadaniem jest przenikanie ludzkich umysłów by budzić w nich pożądanie posiadania nowych dóbr. Wiele agencji, nie zważając na wiek, wysyła świeżo upieczone modelki za granicę. Tam często dochodzi do bolesnych w skutkach zderzeń ich nieukształtowanych wciąż osobowości z światem dorosłych tejże branży, w którym trwa twarda gra.

Mając to na uwadze niektóre kraje wprowadziły limity wiekowe dla modelek chcących pracować na ich terytoriach. We Włoszech modelka nie może podjąć pracy jeśli nie ukończy 15 roku życia, we Francji ta granica jest jeszcze wyższa i wynosi 16 lat.

Gdyby od nas to zależało to pewnie ustalilibyśmy minimum wieku zgłaszających się do agencji kandydatek na takim lub jeszcze wyższym poziomie. Konkurencja na rynku czyni jednak swoje. Gdy atrakcyjna wizualnie 13-to lub 14-to latka zostanie odrzucona ze względu na wiek przez agencję, do której stara się dostać na pewno zawsze znajdzie się taka, często gorsza, która przyjmie ją bez skrupułów i zastrzeżeń.

Duże i odpowiedzialne agencje przyjmują więc czasem dziewczyny liczące mniej niż 15 lat. Swoją odpowiedzialność za los tak młodych podopiecznych powinien objawiać się posiadaniem dla nich specjalnego programu, opartego na solidnej wiedzy psychologicznej.

PYTANIE 5

CZY MODELING MOŻE PRZESZKADZAĆ W EDUKACJI?

Ze względu na niską liczbę ofert pracy dla modelek w Polsce (patrz 7. Ile zarabiają polskie modelki ?) modelki będące jeszcze na etapie szkoły średniej (czy gimnazjum) nie mają zbyt wielu powodów, które mogłyby stać się przyczyną opuszczania zajęć szkolnych. Same zajęcia przygotowujące je do pracy w tej branży (sesje zdjęciowe do portfolio, nauka poruszania się na wybiegu itp.) też nie pochłaniają dużych ilości czasu. Poza tym, tak jak ma to miejsce w naszej agencji, mogą być one organizowane w weekendy.

Wyjazdy zagraniczne odbywają się zawsze na zaproszenie agencji współpracujących z macierzystą agencją z Polski. Dłuższe pobyty w innych krajach (na okresy kilku tygodni) organizowane są w okresie przerw wakacyjnych.

Sytuacja zmienia się zwykle po zdaniu matury. Pełnoletnia wtedy modelka ma już świadomość na co może liczyć pracując w tej profesji. Zdarzają się w tych okolicznościach decyzje o czasowym zawieszeniu nauki (np. poprzez wzięcie urlopu dziekańskiego). Wielu rodziców, mających zaufanie do swoich dzieci, popiera takie rozwiązanie wychodząc z założenia, że nie o same (choć często bardzo poważne) dochody chodzi. Podróże po wielu kontynentach, kontakt z ludźmi wielu kultur, używanie języków obcych i sama praca – na własny rachunek same w sobie są kontynuacją edukacji. Dla dziewczyn mających już zalążek wizji własnego życia wszystkie te doświadczenia są nieocenionym źródłem budulca własnego światopoglądu i poligonem.

PYTANIE 6

KTO MA SZANSĘ NA MIĘDZYNARODOWĄ KARIERĘ?

Tego nie potrafią przewidzieć z góry nawet największe wyrocznie światowego modelingu. Są oczywiście obiektywne kryteria, które modelki muszą spełniać (wzrost, wymiary, proporcje, dobra cera itp.). Na te wymogi nakładają się kwestie aktualnego popytu na określony typ urody. Dziś na przykład górą są Słowianki, którym na przykład musiały ustąpić królujące w branży nie tak dawno Brazylijki.

To wszystko to wciąż za mało by móc myśleć o wielkiej karierze. Wielką dziś rolę odgrywa w modelingu osobowość. Oprócz powszechnie oczekiwanej świeżości, radości z życia dynamiki i entuzjazmu potrzebna jest psychiczna odporność i rozsądek do pokierowania własną karierą. Sztuczne uśmiechy mające pokryć ponure nastroje, przygnębienie, apatię, poczucie zawodu nie wystarczą. Od osób, od których nie emanuje pogoda ducha odsuwają się Ci, od których zależeć może rozwój modelki. Świetnie jest mieć swoje pasje i plany. Ludzie, z którym przychodzi pracować modelkom, łakną – jak każdy – nie tylko przyjemnej i pogodnej atmosfery w pracy ale i szczypty zachwytu nad umiejętnym korzystaniem z przywilejów młodości.

PYTANIE 7

BULIMIA I ANOREKSJA A MODELING.

Modelingowi opinia publiczna przypisuje kluczową rolę w powodowaniu chorób związanych z zaburzeniami jedzenia. Każdy kto choćby w niewielkim stopniu zechciał sięgnąć do rzetelnej wiedzy na ten temat wie, że to niedopuszczalne uproszczenie.
Bulimia i anoreksja mają złożone i wielowarstwowe pochodzenie. Znaczącą rolę w ich powstawaniu przypisuje się stosunkom w rodzinie i przeżyciom w dzieciństwie. Powszechnie określa się je mianem chorób niskiej samoakceptacji. W dobie narastającego ciśnienia cywilizacyjnego zanikają uczucia wyższe, coraz trudniej dać odczuć swoim bliskim, że są kochani, potrzebni, wartościowi i atrakcyjni. Dla wielu dziewczyn agencje modelek jawią się być idealnym miejscem dla podniesienia własnego samopoczucia. Tam szukają aplauzu i akceptacji. Można postawić tezę, że w ten oto sposób w agencjach kumuluje się wyższy niż przeciętnie w społeczeństwie odsetek dziewczyn o podwyższonym ryzyku zachorowania na choroby odpowiadające za zaburzenia jedzenia.

W tym kontekście niezmiernie ważnym wydaje się by zarządzanie karierami przyszłych modelek odbywało się przy udziale psychologa. By w żadnej mierze agencja nie stawała się miejscem obniżania poziomu ich samoakceptacji.

Psycholog powinien uczestniczyć w procesie selekcji kandydatek by wskazywać czyj w jego ocenie poziom podatności na zachorowanie jest negatywnym wskazaniem do przyjęcia do agencji. Uwagę zaś tych już przyjętych starać się odwrócić od rywalizacji, porównywania się z innymi i kierować ją na pozytywny odbiór nowych doświadczeń i nowych sytuacji, z którymi przychodzi stykać się modelkom.


Tego rodzaju relacje mogą wydawać się czystą utopią. Tym niemniej zabiegamy o nie w naszej agencji jak możemy. Choć to wbrew aktualnym tendencjom staramy się ograniczać na naszym blogu i FB prezentowanie osiągnięć poszczególnych modelek by nie tworzyć atmosfery toksycznej rywalizacji. Z personelem SPP uzgodniliśmy, że wytykanie mankamentów urody nie będzie miało u nas miejsca. Staramy się o to aby wszystkie modelki znały się dobrze i traktowały jak jedną społeczność. Często organizujemy sesje, pokazy, zajęcia gimnastyczne, spotkania z trenerem PR, które pomyślane są jako okazja do spotkań. 

Jako agencja posiadająca własny team fotograficzny organizujemy na zlecenie klientów wyjazdy na zdjęcia do egzotycznych miejsc na świecie. Byliśmy m.in. na Polinezji Francuskiej, Dominikanie, Wyspach Turks i Caicos na Karaibach, Lazurowym Wybrzeżu, Islandii, Wyspach Kanaryjskich, w Nowym Jorku. To wspaniałe okazje do integracji. Dzięki tym i wielu innym działaniom wpływamy na obniżanie postrzegania się dziewczyn jako rywalek. Chcemy by atmosfera wewnątrz agencji stawała się przez to lekka i nie miała w sobie cech wyniszczającego wyścigu szczurów.

PYTANIE 8

ILE ZARABIAJĄ POLSKIE MODELKI?

W Polsce – nie aż tak wiele jakby się niektórym mogło wydawać. Tylko nielicznym udaje się utrzymywać regularne, comiesięczne dochody na poziomie przekraczającym 5 tysięcy złotych netto. Sektor reklamowy w Polsce szybko się rozwija ale nadal jest karłem w porównaniu do swoich odpowiedników w Niemczech, Francji, Wlk. Brytanii, Włoszech, USA czy Japonii. Tam też stawki płacone modelkom są wielokrotnie wyższe.

O naszej agencji mówi się, że ma najwięcej ofert pracy dla dziewczyn w Polsce. Wychodząc z założenia, że konsekwentnie wspieramy poważny stosunek do edukacji naszych podopiecznych założyliśmy SPP PHOTOGRAPHERS. To team fotografów, stylistów, wizażystów i bookerów, pozyskujących i realizujących zlecenia w zakresie fotografii mody pod warunkiem, że dają one zatrudnienie naszym modelkom. W ten sposób mogliśmy zwiększyć strumień ofert dla tych, które nie mogą wyjeżdżać do pracy za granicę.

Modelki pracujące w pełnym wymiarze czasowym na rynkach zagranicznych mogą zarabiać bajeczne dla wielu pieniądze. Najlepsze Polki osiągają dochody przekraczające milion dolarów rocznie. Z całą pewnością ta grupa to mniej niż 10 osób.
Dla pozostałej części zawodowo pracujących w tej branży sukcesem jest przekroczenie dochodu rocznego w kwocie 100.000.- USD. To wciąż niemałe pieniądze ale nawet gdyby wziąć pod uwagę tylko najlepsze, renomowane polskie agencje tylko nieduża część należących do nich dziewczyn tę granicę osiąga. By nie wprowadzać czytających ten tekst w błąd należy podkreślić, że mowa jest o zarobkach modelek, które poświęcają temu zajęciu cały swój czas. One zawsze stanowią w agencjach tylko część ogółu.

Dla dziewczyn, nie traktujących tego zajęcia zawodowo, pracujących okazjonalnie w czasie wolnym od nauki, zagraniczne zarobki są świetnym uzupełnieniem własnego budżetu.

PYTANIE 9

CO MOŻE NAJBARDZIEJ ZAGRAŻAĆ MODELKOM?

Najbardziej ?!


Ich własne, wypaczone poglądy na temat tej pracy, przesadnie rozbudzone ambicje, pragnienie odniesienia sukcesu za wszelką cenę. Brak dystansu i krytycyzmu wobec kuszących obietnic. W żadnym miejscu na świecie nie brakuje nikczemników gotowych do wykorzystania naiwnych i słabych.


Stąd też za swój pierwszy obowiązek uważamy ostudzenie rozpalonych głów i wykreowanie racjonalnego i wyważonego stosunku do tego co mamy robić razem przez wiele lat. By nie rzucać młodych ludzi na głęboką wodę zanim nie nauczy się ich w niej pływać.

PYTANIE 10

JAK POWINNY WYGLĄDAĆ PRZYKŁADOWE ZDJĘCIA PRZESŁANE DO AGENCJI?

Musimy więc Cię zobaczyć.

Jeśli mieszkasz we Wrocławiu lub jego pobliżu - po prostu zadzwoń, umów się i przyjdź do naszego biura.

Jeśli mieszkasz dalej (co nie jest dla nas żadną przeszkodą - pracują u nas dziewczyny ze wszystkich stron Polski) przyślij nam swoje zgłoszenie wypełniając ten FORMULARZ oraz zdjęcia - bez makijażu, bez pozowania, wykonane najlepiej aparatem cyfrowym. Na zdjęciach tych powinna znaleźć się Twoja twarz sfotografowana en face (czyli na wprost) oraz jej dwa profile a także sylwetka fotografowana w kostiumie kąpielowym na wprost, z dwóch profili i tyłu.

Q&A